InspiroHub: M. Bárta a Petr Horký: Civilizace – Dobrá zpráva o konci světa
17. říjen | 18:00
Přednáška | Poklad Ostrava-Poruba
„Zatím všechny civilizace zanikly. Ale proč bychom my nemohli být první, kdo chod dějin změní?“
Egyptolog a archeolog Miroslav Bárta a dokumentarista Petr Horký pátrali celých 5 let po pravidlech, která doposud vždy v dějinách určovala nastávající kolaps civilizace. Během tohoto pátrání procestovali celý svět, dostali se mimo jiné mezi amazonské indiány Waorani, natáčeli při oslavách na Velikonočním ostrově, ale také např. během posledního evropského iniciačního rituálu. Setkali se s klíčovými osobnostmi, jako jsou zooložka Jane Goodall, mořeplavec Thor Heyerdahl, lékař Deepak Chopra nebo egyptolog Zahi Hawas. Výsledkem jejich pátrání je celovečerní film Civilizace s podtitulem Dobrá zpráva o konci světa, který bude mít premiéru 12.10. 2022.
Proč slavné civilizace ztratily svoji sílu? Miroslava Bárta říká, že: „Všechny civilizace jsou omezené v čase. To znamená, že jsou konečné.“ Kolik času máme tedy my? Jak daleko od svého konce je současná globální civilizace? Jaká budoucnost nás čeká?
Přijďte si poslechnout přednášku a diskutovat nad tématem, který se týká nás všech!
Prof. Miroslav Bárta – egyptolog a archeolog
Ředitel Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy v Praze vede české výzkumy v Egyptě a Súdánu, těžiště jeho archeologické činnosti spočívá ve výzkumu lokalit stavitelů pyramid v Abúsíru nedaleko Káhiry. Je nositelem mnoha prestižních mezinárodních cen za svou činnost ve vědě (A. von Humboldt, Fulbright stipendium, cena Nadace Michela Schiff Giorgini), v letech 2003 a 2004 vyučoval na americké University of Pennsylvania, v roce 2014 byl Marylin a William K. Simpson endowed chair profesor na American University in Cairo.
Kromě Egyptologie, kde se mimo jiné zaměřuje na období stavitelů pyramid, historii a archeologii 3.tis.př.Kr., se dlouhodobě zabývá multidisciplinárním studiem fenoménu kolapsů, vzestupy a pády komplexních civilizací. Výsledkem jeho práce v této oblasti jsou spoluautorství a editorství publikací s názvy Něco překrásného končí (2008), Kolaps a regenerace (2011), Civilizace a dějiny (2013) nebo Povaha změny (2015). Jeho teorie a jejich aplikace vzbudily velký zájem i na mezinárodních fórech OECD, v podnikatelské sféře či v poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.
Petr Horký – cestovatel, polárník, dokumentarista a moderátor
Je známý především jako režisér cestopisných dokumentů, kterých má na kontě víc než 100 (např. cyklus Dobrodružství archeologie, Bonbónky světa, Miroslav Zikmund: Cesta staletím, Neznámá země, Alchymie bytí a Teleapatyka, seriál Umění oplodnění, několik dílů cyklu Na cestě…). Pořádá či spolupořádá cestovatelské a filmové přehlídky a festivaly (WorldFilm, BANFF, Neznámá země) a je rovněž autorem nebo spoluautorem mnoha knih (Století Miroslava Zikmunda, CestoSpisy, Albánie-kráska se špatnou pověstí, Sloni žijí do sta let, Neznámá země, Cuba Libre, Filmaři Hanzelka a Zikmund…).
Cestování po světě mu přineslo řadu krásných spoluprací, setkání či natáčení – s Thorem Heyerdahlem, Reinholdem Messnerem, Arthurem C. Clarkem, Erichem von Dänikenem, Edmundem Hillarym, Jamesem Lovellem a dalšími. Na české půdě spolupracoval dvě desítky let s Miroslavem Zikmundem, s nímž ho pojila nejen tvorba, ale i mezigenerační přátelství. V roce 2014 poslali do kin dokumentární film Století Miroslava Zikmunda, který se stal nejnavštěvovanějším dokumentárním filmem toho roku a byl nominován na Českého lva.
Možnost slevy:
20% sleva pro seniory a studenty